Z doświadczenia wiemy, że wiele par uważa taką rozmowę dot ustaleń z kamerzystą i fotografem za zbędną. Zdarza się, że przekazują nam telefonicznie informacje o miejscu i czasie rozpoczęcia błogosławieństw, ślubu i miejscu wesela. Wydaje im się że tym sposobem wszystkie ważne i istotne informacje właśnie nam przekazali. Niestety niekoniecznie.
Owszem jeżeli ich wymagania ograniczają się tylko do podania oczekiwanej długości filmu i oczekują raczej klasycznego obszernego reportażu z tego dnia to oczywiście te informacje powinny wystarczyć i można powiedzieć że są niezbędnym minimum. Zarówno doświadczeni operatorzy kamer jak i fotografowie znają typowy przebieg tego typu uroczystości więc na pewno sobie jakoś poradzą i zlecenie zrealizują. Pytanie tylko jak to zrobią i czy wszystkie istotne, ważne i ciekawe szczególnie z punktu widzenia młodych, momenty właściwie utrwalą? Z tym oczywiście może być różnie. Będzie to zapewne w dużej mierze zależeć głównie od obycia, refleksu a może i szczęścia kamerzystów i fotografów.
Czy tak jednak powinno to wyglądać? Czy w takim dniu warto ryzykować i zdawać się na łut szczęścia? Jeżeli już decydujemy się na utrwalenie tego wzniosłego i szczególnego dnia przez profesjonalistów czyż nie lepiej być pewnym iż zrobią to oni tak jak chcemy, że mają oni wszystkie informacje o przebiegu ślubu i wesela i znają dokładnie nasze wymagania i oczekiwania ?
Jeśli na większośc tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, znaczy to że spotkanie przedślubne z kamerzystą i fotografem to jednak dobry pomysł.
Najlepiej umówić takie spotkanie na ok. tydzień przed ślubem.
Młodzi zazwyczaj są już wówwczas do takiej rozmowy przygotowani – z reguły są już bowiem po rozmowie z księdzem mającym udzielać im ślubu jak i mają ustalony harmonogram wesela z menagerem sali weselnej. Często maja już również uzgodniony z zespołem/dj-em przebieg zabawy weselnej.
Co zatem należy ustalić na takim spotkaniu?
Najważniejsze to zapewnienie w dniu ślubu kontaktu pomiędzy operatorami kamer/fotografami a młodymi lub świadkami. Wymieniamy się zatem telefonami pod którymi w dniu wesela w razie nagłej konieczności będziemy dostępni i bedziemy mogli przekazywać sobie pilne, niespodziewane informacje.
Kolejna istotna kwestia jaką należy poruszyć to dokładne omówienie miejsc, w których bedą się odbywać wydarzenia tego dnia. Najlepiej oprócz podania adresów zlokalizować te miejsca na mapkach np. google-maps, a w niektórych przypadkach celowe byłoby prześledzenie lokalizacji i dojazdu także /o ile to możliwe/ za pomocą streetview. Należy też oszacować czasy przejazdów pomiędzy tymi punktami.
Nastepna kluczowa sprawa to ustalenie dokładnej godziny i miejsca rozpoczęcia filmowania. Zazwyczaj będzie to dom rodzinny pana młodego /błogosławieństwo rodziców u młodego/ lub dom panny młodej /wspólne błogosławieństwo rodziców/. Należy tez uwzględnić czas potrzebny na ewentualne sfilmowanie przygotowań czy innych szczegółów w czasie błogosławieństw.
Teraz omawiamy chronologicznie kolejne elementy tego dnia
uwzględniając ich lokalizacje, czasy przejazdów między nimi i informujemy o wszelkich możliwych lokalnych utrudnieniach i niedogodnościach. Zaczynamy oczywiście od przygotowań, blogosławieństw oraz ceremonii ślubnej. Jednym z istotniejszych zaleceń kamerzysty będzie zapewne prośba o możliwie spokojne, opanowane zachowywanie się podczas tego dnia. Chodzi o to aby bez pośpiechu i zbytniej nerwowości młodzi zachowywali się szczególnie podczas bardziej dynamicznych momentów jak wejścia, wyjścia, przywitania itp.
Należytą uwage poświęcamy możliwie dokładnemu opisowi przebiegu każdego z ważnych momentów tego dnia. Dla kamerzysty oczywiście bardzo cenną informacją będzie poinformowanie go o tym jaką rangę i wagę ma dla nas każda z chwil tego dnia. Będzie to ważne zarówno w momencie filmowania /czy film ma się skupiac na jakimś momencie czy może w ogóle można go pominąć/ jak i na etapie montażu /czy dany moment montujemy np. w skróconej formie klipu czy obszerniejszej itp/.
Oczywiście ta rozmowa powinna mieć formę wywiadu prowadzonego z nami przez kamerzystę, powinien on zadawać nam pytania o kolejne momenty tego dnia i tworzyć sobie zarys wydarzeń. Z naszej strony istotne będzie poinformowanie go o szczegółach tego dnia ale przede wszelkim o nietypowych, niestandardowych a może i zaskakujących elementach całej uroczystości jak i o wszelkich naszych pomysłach i sugestiach dotyczących filmu. Przykładem może być np. jakaś wyjątkowa choreografia do pierwszego tańca czy szczególna niespodzianka jako podziękowanie dla rodziców. Warto o wszelkich tych elementach poinformować kamerzystę i omówić z nim szczegóły właśnie pod kontem jak najlepszej możliwości uwiecznienia tych chwil. Zapewne pojawią się z jego strony sugestie jak najlepiej byłoby coś wykonać czy przygotować ale oczywiście ostateczną decyzję podjąć musimy sami, mając na uwadze, że pewne elementy uroczystości mogą być z korzyścią dla filmu a inne wręcz przeciwnie.
Następnie omawiamy szczegółowy przebieg wesela,
uwzględniając takie elementy jak ewentualny plener, zaaranżowanie sesji zdjęciowej czy wywiady z gośćmi.
Ważne też aby na tym etapie przekazac operatorowi zarys naszej wizji na wygląd finalnej wersji filmu. Chodzi o konwencje w jakiej film ma być zrealizowany, jego długość, klimat jaki ma dominować w filmie, muzyka itp. Każdy taki szczegół może się przyczynić do jak najlepszej i jak najbardziej zgodnej z naszymi oczekiwaniami realizacji filmu .
Jeżeli mamy jakiekolwiek pytania dotyczące uwiecznienia przebiegu naszej uroczystości śmiało możemy je zadać kamerzyście. Ze względu na doświadczenie na pewno wiele może zasugerować, czy doradzić.
Pozostaje jeszcze ustalić godzinę zakończenia filmowania i jakiś pomysł na nakręcenie zakończenia filmu.
W następnym wpisie odpowiemy na pytanie: „Po co tak właściwie płacić za kolejnego kamerzytę na weselu ? I czy druga kamera ma w ogóle sens ?”