Zasady profesjonalnej współpracy foto – video
Dzisiaj nie trzeba chyba nikogo szczególnie przekonywać o tym, że planując uwiecznić najpiękniejszy dzień swojego życia – dzień ślubu – warto zatrudnić zawodowego fotografa do zdjęć i profesjonalnego operatora kamery do filmowania wesela. Kwestię wyboru takiej ekipy poruszaliśmy we wcześniejszych wpisach.
Oczywiście można wynająć fotografa i kamerzystę z dwóch różnych firm. Jeżeli oboje są profesjonalistami z doświadczeniem w filmowaniu i fotografowaniu uroczystości ślubno – weselnych, zapewne sobie poradzą i wykonają swoją pracę prawdopodobnie bardzo dobrze. Pozostaje tylko pytanie na ile ich obycie i kultura pracy wpłynie lub wręcz utrudni wykonanie zlecenia drugiej osobie/ekipie/. Czyli – inaczej mówiąc – jak się będzie układać współpraca pomiędzy kamerzystą /ekipą filmową/ a fotografem? W praktyce sprowadza się do tego czy będą często sobie wchodzić nawzajem w kadr….
Z doświadczenia wiemy, że bywa z tym bardzo różnie. Łatwo się domyślić że każdej osobie /ekipie/ zależy przede wszystkim na dobrym wykonaniu własnego zlecenia. Czy oprócz zaangażowania we własną pracę będą więc w stanie dostrzec też inne osoby wykonujące swoje zlecenie? To już w głównej mierze zależy od człowieka i jego kultury. Ale to także świadczy o profesjonalizmie.
Najczęstsze problemy
Nietrudno domyślić się do jakich sytuacji może dochodzić jeżeli powyższe warunki dotyczące rzetelnej współpracy nie są spełniane przez jednego: kamerzystę bądź fotografa. Najczęstszym takim przypadkiem jest właśnie częste wchodzenie w kadr. Oczywiście zdarza się, że nie jest możliwa zupełna „niewidoczność” w kamerze lub aparacie dobrze natomiast aby ją zminimalizować. Dobrze też, aby ewentualne pojawienie się czy przejście fotografa, kamerzysty przed kamerą czy obiektywem aparatu nie miało miejsca w ważnych, kluczowych momentach uroczystości. Już absolutnym kuriozum jest np. stanięcie fotografa plecami do kamery, centralnie w kadrze operatora w jakimś ważnym momencie /np. wejście młodych do kościoła/ i nie zreflektowanie się w zaistniałej sytuacji…
Powyższy problem najczęściej wynika z kilku powodów:
– braku obycia fotografa czy kamerzysty,
– małego doświadczenia,
– zbyt egoistycznego zaangażowania operatora kamery, fotografa we własną pracę,
– sporadycznie także z powodu nieżyczliwości a nawet złośliwości i traktowania drugiej firmy/osoby jak konkurencję.
I próżno w tej sytuacji szukać winnego. Trudno bowiem aby młodzi mieli pretensje do fotografa czy filmowca o to, że zbytnio się zaangażował w swoją pracę zapominając o innych. Tym bardziej jeżeli np. wspomniany fotograf-egoista dobrze wykonał zlecenie i młodzi są z jego pracy zadowoleni.
A jaki będzie niepożądany efekt takiej niewłaściwej współpracy ekip foto i video? Może okazać się, że w ważnych momentach na zdjęciach lub filmie, na pierwszym planie zamiast pary młodej mamy fotografa lub operatora kamery 🙂
Fotograf i kamerzysta na wesele z jednej firmy
Podsumowując zatem, jakie korzyści daje zatrudnienie jednej firmy zapewniającej zarówno obsługę fotograficzna jak i filmową na weselu?
Po pierwsze, zapewni lepszą współpracę wynikającą głównie ze wspólnego doświadczenia kamerzysty i fotografa przy razem wykonywanych reportażach foto video. Jeżeli fotograf i operator kamery współpracują ze sobą to znają swoje zachowania w trakcie wykonywania zleceń, a także mają lepszy kontakt ze sobą. Osoby z różnych firm – z oczywistych względów – nic o sobie zazwyczaj nie wiedzą, bo się nie znają.
Praca ze znaną sobie osoba tworzy również lepszą atmosferę współpracy, a nawet na oczekiwanie wsparcia i pomocy w kryzysowych sytuacjach, co niewątpliwie przekłada się na lepsze wykonanie zlecenia weselnego reportażu fotovideo.
Bardzo istotna jest też współodpowiedzialność takiej ekipy foto-video za problemy i ewentualne utrudnianie sobie pracy, ponieważ reprezentują oni jeden podmiot. Odpowiedzialność w takiej sytuacji jest bezsporna – ponosi ją cała ekipa wykonującej zlecenie firmy, więc w interesie zarówno kamerzystów na weselu jak i fotografów jest jak najlepsza współpraca i niedopuszczanie do w/w sytuacji.
Powyższe czynniki minimalizują zatem ryzyko zaistnienia sytuacji problematycznych i konfliktowych oraz znacząco zwiększają szanse na dobrze wykonanie zlecenia, zarówno przez fotografa jak i operatora wideo.